Дніпро - міський сайт

Дніпро – місто в Україні на обох берегах річки Дніпро, адміністративний центр Дніпропетровської області, Дніпровського району та Дніпровської міської громади. Місто є четвертим за чисельністю населення (968502 станом на cічень 2022) в Україні після Києва, Харкова та Одеси.

Місто розташоване у південно-східній частині України. Особливість Дніпра — небезпечні геологічні процеси, пов’язані з наявністю лесових товщ та розвитком техногенного підтоплення. Особливо ці процеси проявляються на правобережжі. Підтоплення створює передумови розвитку просадок у лесових породах та зсувів, призводить до деформації та руйнування будівель.

Центр міста знаходиться на правому високому березі Дніпра, на Придніпровській височині. Через що Дніпро поетично називають «містом на трьох пагорбах»

  • 1-й пагорб (Соборна Гора) є місцем закладення Катеринослава у 1787 за генеральним планом 1786 Клода Геруа та пізнішим генеральним планом 1792 Івана Старова. Сьогодні пагорб містить Нагірний («на горі») й Табірний (сучасна північна частина проспекту Гагаріна) райони міста.
  • 2-й пагорб відділений від першого Довгою балкою. Розташований на захід від нього і на південь від центру міста. На пагорбі розміщені колишній катеринославський район Нові плани й Старий Шлях.
  • 3-й пагорб відділений від 2-го Рибальською балкою. На ньому розташований район вулиці Робочої (нижня частина — катеринославські робочі слобідки Шляхівка, Солдатська і т. д.).
  • 4-й пагорб, забудований уже на рубежі XIX—XX ст., відділений від 3-го Аптекарською балкою. На ньому розміщувався західний район Катеринослава — Чечелівка (зараз район проспекту Сергія Нігояна та проспекту Івана Мазепи).

Балки (яри) правобережжя: Довга, Євпаторійська, Рибальська, Архієрейська, Аптекарська, Тунельна, Зустрічна, Брянська (Сухий яр), Войцеховська, Розсоховата, Біла, Козирєва, Кринична, Війтиха, Келебердина, Зелена.

Малі річки правобережжя — Архієрейська протока, Бельба, Брянська балка, Війтиха (Сухачівка (витік річки)), Войцеховська балка (притока Мокрої Сури), Річиця, Жабокряч (нижня течія взята в колектор), Половиця (крім Аптекарської балки течія взята в колектор), Кам’янка (нині не існує), Кленовий байрак (нині в колекторі), Старий Дніпро. На заході, північніше Діївки — плавні, з головною протокою Річиця (Старий Дніпро).