Жмеринка – міський сайт

Жмеринка – місто у Вінницькій області, центр Жмеринського району та Жмеринської міської громади. Площа 18,2 км². Населення 34097 мешканців. Відстань до обласного центру становить 35 км і проходить автошляхом E583, із яким збігається М21. У місті знаходиться великий залізничний вузол, що з’єднує Київ, Одесу, Львів та Могилів-Подільський, також можна дістатися багатьох європейських міст. Функціонує 8 міських автобусних маршрутів

Свою назву Жмеринка отримала від сіл розташованих по обидві сторони від залізничної колії — Велика і Мала Жмеринка. Щодо походження назви, то існують різні версії: одні дослідники вважають, що вона походить від польського вислову «жму руку» (пол. «жме ренке»), сказаному при зустрічі двох переможців, інші вбачають її в тому, що на території сучасного міста було поселення, у якому жили гончарі, які з глини виготовляли різний посуд — «жали ринки». Інші дослідники шукали витоки значно глибше в історії краю, вважаючи походження назви від кореня «жмир», що означає самоназву кімерійців, племен, які населяли цю землю до скіфського періоду. Є гіпотеза, що «джемері» — це густий темний ліс, хащі, на місці якого виникли ці поселення. Та найімовірнішою є наступна.
Давньогрецький історик Геродот свідчить, що подільська земля відома світові ще за 5 сторіч до н. е.. Він згадує алозонів і неврів, які заселяли ці землі. З його праць ми дізнаємось, що південь України в ті далекі часи населяли кімерійці, яких ассирійці називали «GIM(M)IR»(«ГІММІР»). В українській мові (як і в інших слов’янських мовах) звук «ж» чергується із звуком «г». Можливо звідси і пішла назва наших далеких предків. Вона збереглася у назвах подільських поселень Чемеринці, Чемер, Чемериси, у назві трави чемериці, одежі-чемерки, а згодом і назві поселення — Жмеринка.