Березань – міський сайт

Березaнь — місто в Україні, Броварському районі Київської області, центр Березанської міської громади. Розташоване на річці Недрі в східній частині області за 82 км від Києва.

Згідно з основною версією назва Березань походить від назви річки Березанки, що впадає в Недру неподалік від міста, однак колись так називалася сама Недра. Схожу за походженням назву має притока Недри другого порядку Сухоберезиця. Назви цих річок пояснюють природними умовами тієї місцевості, якою вони протікають. На берегах річки Березанки були розташовані березові ліси. У Сухоберезиці — сухі береги. Тепер колишня річка Березанка має назву Недра.

Перша письмова згадка про Березань трапляється в люстрації Переяславського староства Київського воєводства за 1616 рік (чи має назва «татарський» родовід — Bori Ozon, себто «Вовча річка»). Відповідно до цієї люстрації жителі містечка не несуть жодних повинностей, окрім військової. У люстрації за 1620 рік вказано, що в містечках Переяславського староства Березані, Бикові, Яблуневі та Миргороді виготовляють селітру, яка нібито приносить на рік багато доходів. Акти Люблінського трибуналу кінця XVI — початку XVII століть дають можливість встановити, що Березань, як нове або вже наявне поселення на початку XVII століття, поповнилася втікачами з Правобережної України, в основному з Ходоркова.