Кілька років тому місто Горішні Плавні було найобговорюванішим в Україні. Місто з шикарною природою, де до Дніпра – рукою подати з будь-якої точки, і де з вікон будинків відкриваються чудові краєвиди. На в’їзді до нього зустрічає знак із написом «КОМСОМОЛЬСЬК». Ця перша назва міста, яка у період декомунізації, у 2016 році, була змінена на Горішні Плавні. Місцеві жителі, незадоволені перейменуванням, протистояли як могли. Багато хто вважав, що нова назва не відповідає душі міста, від якої віє молодістю та сучасністю. Але на цьому все закінчилося.

Незважаючи на те, що Горішні Плавні не можуть похвалитися масштабами мегаполісу, тут є абсолютно все для комфортного життя. Сьогодні невелике місто з гучною назвою має найбільшу середню зарплату у Полтавській області. Тому сюди багатьох тягне із сусідніх населених пунктів. Левову частку добробуту городян забезпечують гірничодобувні підприємства та трикотажний бізнес.

  • Місто: Горішні Плавні
  • Країна Україна
  • Область: Полтавська

  • Дата заснування: 1972р.
  • Площа: 110,9 км²
  • Населення: 50816 (2020)
  • Телефонний код: +380 5348

  • Поштові індекси: 39800

З одного боку, місто омиває річка Дніпро, а з іншого – розташований один із найбільших кар’єрів у світі та гірничо-збагачувальний комбінат. Підприємство виробляє залізорудний концентрат, у народі – котуни, які застосовуються в чорній металургії та виробництві сталі. Тож техніка від багатьох відомих виробників містить у собі частинку електротехнічної сталі з українським корінням.

Підприємство виробляє залізорудний концентрат, у народі – котуни, які застосовуються в чорній металургії та виробництві сталі. Тож техніка від багатьох відомих виробників містить у собі частинку електротехнічної сталі з українським корінням. Для постачання руди в чаші кар’єру проходять 420 км. автомобільних доріг та 215 км. залізничних колій.

Серед усіх промислових міст України Горішні Плавні входить до п’ятірки найбільш екологічно чистих та посідає перше почесне місце. Місто не особливо насичене підприємствами, що забезпечує гарну якість повітря, а ті, що працюють, здійснюють тотальний контроль над кількістю викидів, що є на всіх етапах виробництва. Регулярний моніторинг впливу їхньої діяльності на навколишнє середовище допомагає під час запобігти негативному впливу на атмосферу. Незважаючи на радянське минуле, місто максимально змінилося. Так, іноді зустрічаються тріщини на тротуарі з травою, що проросла, і місця, пошарпані часом, але все це не псує загального враження. Прямі вулиці, розташовані рядами, привабливі та сучасні. Вони практично порожні від автомобілів. Тим самим підтримується тиха атмосфера міста та чисте повітря. Незважаючи на невеликий машинопотік, безпеці пішоходів на дорогах приділяється особлива увага. Такої кількості «лежачих поліцейських», як у Горішніх Плавнях, мабуть, немає ніде. Увечері вуличні ліхтарі висвітлюють сквери, де гуляють сім’ї. Найпопулярніші – це сквер Тараса Шевченка та Першопрохідців. Через дорогу від другого починається територія Полтавського ГЗК.

Побудови в Горішніх Плавнях представлені старими радянськими будинками, відомими як хрущовки, і новими висотками, що гордо дивляться на Дніпро і формують житлові комплекси. У місті є будинок, який місцеві жителі називають Китайською стіною. Таку назву він отримав через свою незвичайну форму.

Якщо подивитися з висоти пташиного польоту, видно нестандартну довжину та форму. Горішні Плавні вважаються одним із найкращих міст України для життя сімей з дітьми молодшого та шкільного віку. Безліч сучасних дитячих майданчиків не змусить малюків нудьгувати на вулиці. Для скейтбордистів та ролерів збудовано спеціальну зону в парку, яка вабить активну молодь, а трохи далі – тенісні корти. У місті є 9 дитячих садків та 6 шкіл, що не мало для населеного пункту з чисельністю трохи більше 50 тис.чол., стадіон, де тренується місцевий футбольний клуб «Гірник», сучасний фізкультурно-оздоровчий комплекс, палац культури, і це не повний перелік. Одним словом, у місті є все для навчання, розвитку та здоров’я.

Місто не особливо багате на пам’ятки, оскільки є досить молодим, але, відвідавши ті, що є, можна отримати справжнє задоволення. Одним із улюблених місць відпочинку городян є парк відпочинку, який знаходиться по сусідству із густим сосновим лісом. Він відповідає своїй назві, тому що там по-справжньому можна відпочити: помилуватися природою та подихати лісовим повітрям. Якщо пощастить, то можна побачити чи погодувати місцевих господарів – білочок. На озері живуть лебеді та качки, водяться черепахи та риба. Мешканці водоймища завжди приваблюють місцевих мешканців та гостей міста.

Пройшовши крізь парк, можна вийти до візитної картки міста – Свято-Миколаївського собору, який розташувався у гарній місцевості: на околиці хвойного лісу поряд із озером, береги якого з’єднує місток. Уздовж озера дбайливо розставлені лави, а серед очеретів плавають білі лебеді. Це місце – ідеальна локація для чудових фото. Весільні кортежі, з прилеглих населених пунктів, не випадково приїжджають сюди сфотографувати найкращі моменти свого життя. В окрузі собору є кілька важливих пам’яток, наприклад, Святителю Миколі, та Козача могила, де поховані справжні рештки козаків. У самому центрі міста, біля парку, знаходиться Міський палац культури і творчості.

На площі перед ним проводять різні гуляння та свята. Неподалік встановлено пам’ятник під назвою «вічний вогонь», куди щороку покладають квіти на різні роковини, пов’язані з воєнними діями у місті. Тут завжди цінували захисників України, тож, окрім «вічного вогню», є кілька тематичних пам’яток. Найяскравішими з них є обеліск на кургані Слави, встановлений на 30-річчя визволення України від нацистів, а також три танки 40-50-х років минулого століття. Докладніше дізнатися про історію міста, а також наших предків, можна у місцевому краєзнавчому музеї, де досить багато цікавих експонатів.

Природа Горішніх Плавнів прекрасна. Вона приваблює рибалок, любителів відпочинку на островах, їх там понад десяток, а також тих, хто любить просто поніжитися на сонечку та купуватись. Відправитися в подорож Дніпром можна з човнової станції, що неподалік пляжу. Пляжів у місті два, і обидва впорядковані.

На одному з них є дитяча гірка, снаряди для спорту, що особливо приваблює сім’ї з дітьми – пологий берег та неглибоке дно Дніпра. Насолодитися природою і одночасно доторкнутися до історії, у прямому значенні, можна вирушивши на острів «Мужність». У цих місцях за часів Другої Світової війни проходило форсування Дніпра, і на згадку про наших загиблих воїнів там зведено обеліск слави. Місце неординарне і змушує замислитися на багатьох речах.

Частину міста також омивають води затоки Барбара, походження назви якої, за однією з версій, надсилається козацьким часам. Згідно з легендою, на березі затоки колись був замок княгині Потоцької, і її дочка Барбара потонула тут, кинувшись у воду після того, як мати заборонила їй зустрічатися з молодим козаком, а він, пішовши на війну, загинув. Але острови та затоки – не єдині зелені зони, куди можна відправитися відпочити. Усамітнитися з природою можна, відвідавши заповідник «Лісові озера». Деякі птахи та рослини, яких можна там зустріти, занесено до Червоної книги України.

Дістатися Горишніх Плавнів з Києва можна, взявши квиток на поїзд або автобус до Кременчука, а потім, сівши на маршрутку, до кінцевої точки призначення. Маршруток із Кременчука – величезна кількість і вони курсують регулярно. Півгодини – і ви на місці.

Існують рейси маршруток з Києва до Горішні Плавні, але вони досить рідкісні. Автомобілем від Києва до Горішніх плавнів дорога займає близько 4:30-5 годин.

Горішні Плавні – молоде місто, що розвивається. Він манить своєю природою, чистим повітрям, гарними місцями, високими зарплатами та багатьом іншим. Звичайно, є і мінуси, але вони настільки мізерні, що не псують загального враження про місто. Наприклад, через відсутність великих дерев у дуже спекотний день важко перебувати на вулиці. Але, головне, що вони є, тільки зовсім молоді, і згодом підростуть, а значить, проблема вирішитись точно. Через те, що місто збудовано на піску, при дуже сильному вітрі в повітря піднімаються його частинки, що не дуже приємно. Це буває не часто, тож глобальних проблем не створює. Відсутність прямого залізничного транспортного сполучення зі столицею створює лише невеликі труднощі. До найближчого міста – рукою подати. Кременчук знаходиться за 17 км.