Кагарлик – міський сайт

Кагарлик – місто в Україні, в Обухівському районі Київської області, колишній адміністративний центр Кагарлицького району. Розташоване на півдні Київщини, на правобережжі Дніпра, над річкою Мокрим Кагарликом, між Дніпром, Стугною і Россю. Площа міста складає 2130,7 га, а населення — 13544 станом на 01.01.2020.

Кагарлик заснован у 1142 року як поселення. Містом районного значення стало 1971 року. На території міста — Кагарлицький парк, що є пам’яткою садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення. Галузі промислової спеціалізації міста — харчова та переробна промисловість, зорієнтована на обслуговування сільськогосподарських виробників району.

Найімовірніше заснували місто берендеї — тюркське плем’я огузів, які були в союзі з Руссю та заселяли басейн річки Рось для охорони кордону. Існує дві тюркські теорії походження назви міста:

  • Існує гіпотеза, що Кагарлик був столицею печенігів Пачинакії, якою керували три орди — Явдіїртим, Кварципур і Хавусангіл, що виокремлювалися під назвою «кангар» («благородні») й очолювалися вихідцями з кочівницького протодержавного об’єднання Кангюй. Тому назва столиці Пачинакії звучала як «Кангарлик» («-лик» — суфікс). З часом назальне «-н» з вимови зникло, залишивши сучасну назву Кагарлик.
  • За іншим поясненням назву виводять від слова каганлик, що означало «каганова земля», тобто землі, які належали якомусь кагану, ватажку давніх тюркських племен.