Кам’янець-Подільський – міський сайт

Кам’янець-Подільський – місто в історичному Поділлі на заході України, політико-адміністративний, економіко-діловий, релігійний та культурний центр Кам’янець-Подільської міської об’єднаної територіальної громади і Кам’янець-Подільського району в Хмельницькій області на річці Смотрич.

Місто магдебурзького права, один з головних центрів історичного регіону Поділля. Королівське місто в складі Речі Посполитої, історично головна адміністративно-територіальна одиниця Західного Поділля, з 22 березня 1919 по листопад 1920 року — столиця УНР, колишній обласний центр Кам’янець-Подільської області (1937—1954), з перервами місто було центром: князівства, воєводства, намісництва, губернії, землі, округу, області, району. Центр римо-католицької церкви Кам’янець-Подільської дієцезії (1378) і Кам’янець-Подільської єпархії греко-католицької церкви (2015). Місто вважають значним українським фестивальним осередком в Західній Україні та неофіційною столицею українського повітроплавання. Входить до всеукраїнської Асоціації міст. Має свій герб та прапор.

Назва міста походить від слова «камінь» або «кам’яний», що пов’язано зі кам’яним характером ґрунту місцевості. З XI століття місто відоме як Кам’янець, у пізніших джерелах та літописах з’являється нова, подвійна назва, вона містить другу частину, яка показує історичну місцевість розташування міста — Поділля. Таке явище поширене на цій території, наприклад, є такі міста з позначенням історико-географічної місцевості, як Могилів-Подільський, Скала-Подільська, Мельниця-Подільська, Подільськ.

До слова, у давнину є багато згадок про поселення, наприклад, у Київському та Галицько-Волинському літописах Кам’янець згадується 13 разів. Проте у Волинській землі і Галицькій землі та згодом у Галицько-Волинському князівстві тоді було декілька міст зі назвами Кам’янець — Кам’янець-Волинський (зараз у складі селища Миропіль), Кам’янець-Литовський (нині — місто Кам’янець, Берестейської області Білорусі), Кам’янець-Каширський (нині — місто Камінь-Каширський).