Кременчук – одне з найкращих міст Полтавщини, розташоване на обох берегах Дніпра між Полтавою та Кропивницьким. Місто та околиці займають унікальну в природному відношенні ділянку Придніпров’я. До нашого часу збереглися типові та рідкісні природні різноманітні екосистеми та різні за площею острови з лісовими та водно-болотними угіддями.

Інформація

Кременчуцькі плавні – регіональний ландшафтний парк в Україні. Серед рослинного і тваринного світу, який є на території парку, зустрічаються рідкісні види, занесені до Червоної книги. Цікавою геологічною пам’яткою у місті є скеля гранітний «Реєстр». Водомірній реліквії більше 3 млрд. років.

На скелі позначками зафіксовано рівень води під час Дніпровських повеней 1845, 1877, 1888 та інших років.

  • Місто: Кременчук

  • Країна: Україна

  • Область: Полтавська

  • Дата заснування: 1571р.

  • Площа: 96 км²

  • Населення: 217710 (2021р.)

  • Телефонний код: +380-536 (6)
  • Поштові індекси 39600-39689

Лівий та правий береги Кременчука з’єднує двоповерховий міст довжиною майже 1 км. Міст дуже не звичний на вигляд: на першому ярусі – потяги, на другому – автівки, а середня секція створена для пропуску по Дніпру високогабаритних суден. Через міст прямують дві траси державного значення «Бориспіль-Дніпро-Запоріжжя» та «Полтава-Олександрія», що спричиняє велике навантаження на споруду, тим паче міст має лише по одній смузі в кожному напрямку.

Краєвиди, які відкриваються з нього: вид на міський пляж, водну гладь та зелені острови, серед яких, найромантичніший острів – Фантазія, приваблюють фотографів та романтиків.

Історія міста

Місто Кременчук засноване понад 500 років тому за рішенням польського короля, як фортеця для захисту околиці земель Речі Посполитої від постійних набігів кримських татар. Назву бере від турецького слова «керменчик», що означає маленька фортеця.  Хоча є інші версії походження назви.

Свого часу місто було найголовнішим пунктом судноплавства на Дніпрі. Не одноразово потерпало від розливу річки. У 1931 році укріплена дамба не витримала, і вода ринула в місто. Людей рятували, плаваючи човнами та знімаючи з дахів будинків.

Зараз за площею Кременчук більший, ніж деякі обласні центри України, але,нажаль, місто без архітектурної історії, тому що під час Другої Світової війни 97% будівель було зруйновано. Тут не залишилося майже жодного старовинного кварталу.

В одній із вцілілих споруд після війни розмістили початкову авіаційну школу, яка згодом стала училищем, а нині це – льотний коледж, серед випускників якого, космонавт Олексій Леонов – перша людина, що вийшла у відкритий космос. Однією з найдавніших старовинних міських будівель є Свято-Миколаївський собор, в минулому – католицький храм, збудований у 1910 році.

За переписом населення 1926 року в Кременчуці мешкало 49% євреїв. Це пояснюють тим, що місто було головним центром торгівлі на Дніпрі, а торговцями на той час переважно були євреї. Одним із відомих євреїв, що полонив Голівуд своїми мелодіями та першим почав писати саундтреки до фільмів, є виходець з Кременчука Дмитро Тьомкін. На його честь у Кременчуці назвали вулицю. Ще одна відома людина, життя якої тісно пов’язане з Кременчукум – педагог-новатор Антон Макаренко. «Відповідальність перед дітьми – це відповідальність перед історією», – стверджував він. В Крюкові, що на правому березі Дніпра, зберігся будинок, де він жив і працював. Наразі це музей, який можна відвідати.

В повоєнні роки Кременчук народжувався заново. Зараз це сучасне європейське місто з населенням близько 220000 людей, а агломерація Кременчука наближується до 500000. Кременчук налічує 86 великих підприємств, серед яких: Крюківський вагонобудівний завод, Сталеливарний завод, АвтоКрАЗ, кондитерська фабрика, Колісний завод, Кредмаш та багато інших. Нажаль, це сприяє забрудненню повітря, тому рівень екологічної обстановки бажає бути кращим.

Інфраструктура

Для отримання якісної та доступної освіти в місті функціонують 49 дошкільних закладів, 30 шкіл, 4 професійно-технічних училищ та 8 ВУЗів, серед яких єдиний державний вищий навчальний заклад Кременчуцький національний університет ім. М.Остроградського.

Перше, що кидається у вічі – це доглянутість міста. Центр розваг – міський парк культури. Тут можна захоплено погодувати білочок, а також підняти рівень адреналіну в крові, відвідавши атракціони. Або просто прогулятись і вдихнути аромат сучасного життя із ледь вловимими нотками минулого. І дорослі, і малеча не залишаться байдужими.

Протяжна набережна – частина Придніпровського парку – одне з найпопулярніших місць для відпочинку містян та гостей. Вона веде до центрального міського пляжу – одного з найбільших річних пляжів в Україні. Але він не єдиний у місті. Всі пляжі по графіку прибирає спеціальна техніка, тому тут завжди чисто та охайно.

В акваторії Дніпра працюють водні комбайни, які очищують річку від водоростей. Це дуже подобається відпочивальникам, які люблять влітку покупатися. Кременчуцькі плавні – окреме місце для релаксу. Любителі дикої природи прямують до них на човнах. Місто та його околиці приваблює рибалок. Їх тут дуже багато.

Парки та сквери для відпочинку є майже у кожному районі. Сквер ім. Бабаєва, названий на честь колишнього міського голови, також завжди переповнений жителями та гостями міста. Він приваблює ландшафтним рішенням, доглянутими клумбами, цікавими деревами, великою наявністю лавочок та сучасним фонтаном, особливо який полюбляють діти.

В нагірній частині міста знаходиться ландшафтний парк Миру. Він налічує понад 1200 дерев, серед яких зустрічаються реліктові. В оригінальній альтанці на території парку розміщено єдиний в Україні гонг миру з прапорами усіх держав світу, який на знак дружби подарували індонезійські партнери. Тут же розташований музей військової техніки.

У міському саду – одному з перших ландшафтних парків України, своєю красою приваблює острів, до якого веде арочний місток. В альтанці, що височіє посеред озера, часто проводять фотосесії. Романтики додають лебеді. А за черепахами і рибами люблять спостерігати діти. Доглянуті парки міста створюють приємні умови для вечірніх прогулянок.

Головні культурні заходи проходять у міському палаці культури, крім нього, є ще 4 палаци при підприємствах: ім. Котлова, Нафтохімік, Кредмаш, КрАЗ. В них же діти та дорослі відвідують гуртки з хореографії, вокалу, циркового мистецтва, театрального та інших. А от для занять спортом діють три ДЮСШ, спортивні комплекси «Політехнік», «Вертоліт», «Укртатнафта», багаточисельні секції та приватні тренажерні зали.
Ресторанів та кафе у місті вдосталь, і вони майже завжди переповнені. В деяких, треба заздалегідь бронювати столик, якщо не хочете залишитися у розпачі при наміченому заході.

Кременчук має розгалужену транспортну систему та доступні маршрути. У місті переважає комунальний транспорт. Він покриває майже все місто та, навіть, сполучає прилежні села з ним. Кременчук – перший в Україні, де повністю оновили тролейбусний парк. Сучасний екологічний транспорт споживає в 3 рази менше електроенергії, ніж його попередники. Він оснащений пандусами та зручними сидіннями.

Може переміщатися без мережі автономним ходом на відстань до 20 км. В місті курсує багато маршруток у різних напрямках, тому довго чекати точно не прийдеться, щоб добратися до місця призначення. Хтось їх полюбляє, хтось – скаржиться. Але,в будь-якому випадку є альтернатива – комунальний транспорт.

Гордість Кременчука – сучасний центр надання адміністративних послуг (ЦНАП), в якому створені найкомфортніші умови для отримання громадянами великого обсягу адмінпослуг і забезпечення необхідною інформацією. Обслуговування відвідувачів проходить в прозорих і відкритих умовах, без черг і затримок у часі. Технічна база ЦНАПу забезпечена сучасним обладнанням, а процес надання послуг підкріплено новітніми технологіями.

Місто Кременчук стрімко розвивається. Але є й над чим працювати. Мешканці міста з нетерпінням чекають на новий міст, який вже почали будувати. Маленька кількість велодоріжок стримує населення користуватися екологічно-чистим транспортом. Дороги міста бажають бути кращими, тому для електросамокатів є перешкоди. А в цілому, місто дуже комфортне для життя. Дніпро, зелень, квіти, охайність створюють гарну атмосферу, в яку хочеться повернутися, де б ти не був.