Полтава – чисте та затишне місто у самому центрі України між Києвом та Харковом. Офіційною датою заснування вважається 899 рік, отже, сьогодні йому понад 1100 років. Перша згадка про місто датується 1174 роком. Не дивлячись на те, що місто старе, у ньому багато молоді через велику кількість ВНЗ. Полтава ділиться на 3 райони: Шевченківський (колишній Жовтневий), Київський та Подільський (колишній Ленінський), населення міста – понад 280 тис. осіб.

Побудови міста представлені старими будинками та сучасними красивими багатоповерхівками, які органічно вписуються в архітектуру міста та доповнюють її. У центрі – пішохідна вул. Соборності (колишня Жовтнева), викладена бруківкою. Зелень і безліч кафе сприяють тому, щоб відволіктися від суєти і випити чашечку ароматної кави. Тут є сувенірні лавки, модні магазини – все, що може знадобитися гостям міста. Архітектура, переважно, історична, переважно у стилі еклектики.

  • Місто: Полтава

  • Країна: Україна

  • Область: Полтавська

  • Дата заснування: 899р.

  • Площа: 112,52 км²

  • Населення: 276212 (2021)

  • Телефонний код: +380 532

  • Поштові індекси: 36000 — 36499

Серцем міста є Корпусний парк – чудове місце для прогулянок та відпочинку з дітьми. Сюди, у буквальному значенні, ведуть усі дороги. 8 паркових алей плавно переходять до вулиць міста. З висоти пташиного польоту вони виглядають як промені сонця, спрямовані в різні боки. Діаметр парку – 350 метрів. У ньому росте близько 70 видів дерев та чагарників, багато з яких рідкісні. Клумби засаджені півонії, троянди, петунії. Таку територію доглядати не просто, але тут це роблять регулярно.

По периметру парку розташовано 8 будівель, що датуються 19 століттям. У центрі стоїть монумент Слави, приурочений до перемоги у битві зі шведами, на самій верхівці якого – позолочений орел із лавровим вінком у дзьобі та стрілами у пазурах, звернений у бік поля Полтавської битви. Пам’ятнику понад 220 років. На сьогоднішній день, зважаючи на продовження війни з росією на Донбасі та окупацією Криму, на монументі Слави додатково встановлено два прапори: державний та прапор УПА.

Навіть у тих, хто ніколи не був у Полтаві, перша асоціація із нею – Полтавська битва. Ворожа армія налічувала 37 тис. людей, а військовий гарнізон Полтави – 2 тис. осіб. Протягом 3-х місяців все місто стримувало найсильнішу армію. Сьогодні місце, де відбувалася битва, є державним історико-культурним заповідником та одним із найцікавіших у контексті історії. Він займає площу 700 га. На території розташовано пам’ятки історії.

Один із символів міста, вона ж, візитна картка Полтави – біла альтанка, розташована у Шевченківському районі, на Івановій горі. Це одне з найулюбленіших місць полтавців та гостей міста. Офіційна назва альтанки – Ротонда Дружби народів. Звідси відкривається чудовий краєвид на місто та монастир. Збудована у 1909 році на честь 200-річчя перемоги у битві зі шведами. Під час Другої Світової війни була зруйнована, а на цьому місці німцями було влаштовано артилерійський наглядовий пункт. Наново альтанка була побудована лише 1954 року.

Більш широке уявлення про полтавський край можна отримати в Краєзнавчому музеї. Він також є пам’яткою архітектури, і збудований у стилі українського модерну у 1908 році. У музеї присутні експозиції, що стосуються історії, археології, етносу, флори та фауни. Один із найцікавіших експонатів – скелет мамонта. А навпроти музею, у сонячному Петрівському парку, стоїть велична скульптура Т. Г. Шевченка. Він неодноразово відвідував Полтаву і написав у цьому краї кілька творів.

Багато інформації можна дізнатись з інтерактивних інформаційних дощок, що розташовані на вулицях міста. Майже біля всіх історичних місць є QR-коди. Перейшовши за посиланням яких, можна прочитати про конкретну точку і дізнатися, де ви знаходитесь, причому, кількома мовами. Полтава є культурним осередком України. Для інтелектуально насиченого та розважального дозвілля тут функціонують 37 закладів культури та мистецтва, серед яких: 5 музеїв, школи естетичного виховання, Палац дозвілля «Листопад», міський Будинок культури, клуби, бібліотеки, кінотеатри та інші, де регулярно відбуваються спектаклі, концерти та фестивалі , постійно приїжджають зірки української та зарубіжної естради На окрему увагу заслуговує театри. Перший професійний театр в Україні було відкрито саме у Полтаві у 1808 році.

Полтавський обласний академічний український музично-драматичний театр ім. Н. В. Гоголя, його витоки беруть початок у далекому 1918 році, коли І. П. Котляревський – видатний український поет, автор твору «Енеїда», створив театральну трупу. У 1819 році Котляревський написав для Полтавського театру п’єсу «Наталка-Полтавка» (вид. 1838, поставлена ​​у 1819 році) та водевіль «Солдат-чарівник» (вид. 1841, поставлений у 1819 році), які стали точкою відліку української.

З назви театру зрозуміло те, що Н.В. Гоголь – дуже значуща особа для Полтави. І це невипадково. Великий письменник, один із найвідоміших у світі, народився саме на Полтавщині. На честь нього зведено бронзову скульптуру, яка є пам’яткою міста. На тлі театру ім. Н.В. Гоголя чудово виглядає пам’ятник легендарній поетесі та співачці, яка жила в Полтаві, і є автором багатьох українських пісень, Марусі Чурай. Також у місті діє Полтавський академічний обласний театр ляльок та Полтавська обласна філармонія.

Якщо набридла цивілізація, можна вибратися за місто. Природа Полтавщини – тиша та спокій. Тут трохи лісів, але якщо виїхати на прогулянку, можна назбирати грибів та насолодитися чистим повітрям. У передмісті Полтави безліч ресторанно-готельних комплексів, кемпінгів, баз відпочинку, які надають величезний вибір розваг: риболовлю, барбекю, велопрогулянки, пляж, шезлонги, басейни, аквапарки і навіть апітерапію – сон на вуликах, який благотворно впливає на нервову та серцево-судинну систему. Якість та кількість послуг з кожним роком зростає.

Любителі активного відпочинку можуть вирушити у вейк-парк та зарядитися енергією від вейкбордингу – виду спорту, безпечного навіть для новачків. Кваліфіковані інструктори допоможуть швидко стати на дошку та навчать тримати рівновагу. Щоб добре відпочити – не обов’язково забиратися до лісової хащі. Недоторканий шматочок природи є у Полтавському дендропарку. Там дуже красиво та спокійно.

Полтава – компактне місто, тому всі цікаві та відомі місця розташовані неподалік один від одного, і велика частина з них – у центрі, до якого дістатися з будь-якого району дуже швидко. Є райони, які називають віддаленими, але це з чим порівнювати. Туди регулярно курсують маршрутні таксі, причому до пізнього вечора, що не створює проблем із переміщенням. Основний транспорт Полтави: маршрутки, тролейбуси та автобуси, 70% якого належить приватним перевізникам. Транспорт працює у всіх районах міста.

Налічується 10 тролейбусних маршрутів з 76 тролейбусами та 57 автобусних, на яких курсує 37 автобусів. З точки зору якості перевезень Полтава відрізняється від інших міст тим, що має багато автобусів великої місткості. Майже всі двигуни транспорту працюють на газовому паливі, що позитивно впливає на екологічний стан міста. Порівняно з містами-мільйонниками, тут більш ввічливі водії та кондуктори. Корки бувають рідко. В основному при ремонті доріг. Загалом дороги в хорошому стані.

Дедалі більшої популярності набирають електросамокати. У роботі, на даний момент їх понад 50. Зони, де можна кататися, і крапки з самокатами відмічені на інтерактивних картах, розташованих на вулицях. У перспективі заплановано страхування райдерів від випадків травмування, пошкодження оточення та поломок самокату. Мінус у тому, що в місті недостатньо безпечних місць для їзди, і місто не дуже пристосоване до такої техніки. Полтаву не можна назвати динамічною. Вона створює враження міста, яке нікуди не поспішає. Але за це її люблять.

У місті два повноцінні залізничні вокзали. До Києва дістатися дуже зручно: електричка «Інтерсіті» довезе менш ніж за три з половиною години. Цікавим фактом є те, що рельєф міста змусив побудувати залізничні колії таким чином, що вони стали найдовшими об’їзними коліями серед усіх обласних центрів. З автовокзалів, їх у місті два, ходять автобуси до Києва, Харкова, Миргорода, Кременчука та ін., а також до Європи.

2019 року відновив роботу полтавський аеропорт. Відремонтований термінал відправляв та приймав чартерні рейси. Але незабаром SkyUp припинила співпрацю через незадовільний стан злітно-посадкової смуги, що підтвердив сам президент. На сьогоднішній день у плані реконструкція аеропорту, на що дуже чекають мандрівники. Найближчим аеропорт знаходиться в Харкові, що приблизно 150км, до аеропорту Бориспіль – 320км, до аеропорту Жуляни 345км.

Полтава є не лише культурним центром, а й навчальним. У місті 12 ВНЗ. Найпопулярніші: Технічний університет, Юридична Академія Я.Мудрого, Медична стоматологічна Академія, Аграрна академія, Педагогічний університет ім. Короленка та багато інших. Деякі корпуси ВНЗ розміщені у старовинних відреставрованих будинках. Тут навчаються не лише українські студенти, а й іноземці. Загальноосвітніх установ 52 та дошкільних 54. Серед них: ліцеї, гімназії, школи для дітей із потребами, приватні школи. Аграрна академія багатьом запам’яталася нещодавнім мемом “Пам’ятник свині”.

Спорт та здоров’я займають не останні місця у списку важливих напрямків життя полтавців. У місті багато спортивних споруд: Центральний стадіон “Ворскла”, стадіон “Локомотив”, “Динамо”, “Авіатор”, басейни, картодром. Дітей можна віддати у спортивні секції та гуртки. Відновлено роботу мототреку, на якому в радянські роки проходили чемпіонати Європи з мотокросу. Тенісні корти та ковзанки відвідують не лише діти, а й дорослі. Довгоочікуваним заходом може стати відкриття Льодового палацу спорту, будівництво якого вже заплановане.

Медицина у Полтаві непоганого рівня, і продовжує розвиватися. Технології, обладнання, кваліфікація лікарів дозволяють надавати допомогу не лише місцевим жителям, а й приїжджим. В одній із лікарень відкрили відділення невідкладних станів. Сюди можна звернутися і до тих, для кого призначена планова медична допомога. Загалом, як і скрізь, можуть бути черги під кабінетом та лікарі з різним настроєм. У місті є сучасний перенатальний центр із відмінним персоналом.

Зарплати у Полтаві не найвищі в Україні. Проте хорошу роботу знайти можна, головне, мати бажання. Адже у місті є великі підприємства та безліч фірм. Серед них: Полтавський машинобудівний завод, Полтавський дослідний механічний завод, завод Агродеталь, кондитерська, трикотажна фабрики, Полтавська птахофабрика та інші.

Щодо цін на продукти та послуги, то вони приблизно такі самі, як і в інших містах країни. Крім магазинів, у місті є ринки: продуктові, речовий та книжковий, і вони чомусь асоціюються з 90-ми роками. У вихідні там дуже багато машин, тож виникають пробки. Переважна більшість покупців відвідують торгові центри та супермаркети. У торгових центрах, крім покупок, можна пообідати, випити філіжанку кави, покататися на ковзанах або подивитися фільм.

Полтавці – добрі та чуйні люди. По приїзді до міста, рідко зустрінеш хамство та недоброзичливість. Місто привабливе своєю неспішністю. За всіх плюсів міста є один великий мінус – консервативність більшості місцевих жителів. В результаті сформувалося таке якесь середовище, в яке ззовні мало що потрапляє. Це гальмує розвиток, незважаючи на те, що у місті багато молоді, яка після закінчення ВНЗ не сильно затримується через високі ціни на житло.