Слід зазначити, що етап фіксації коронки є важливим, як і решта етапів протезування. Неправильна фіксація може коштувати пацієнту зуба і зведе до нуля всі старання лікаря і пацієнта. Тому одним із головних завдань при встановленні коронки буде надійна герметизація коронки, стійкість та довговічний результат. Лікарю потрібно зробити так, щоб фіксація якомога довше утримувала результат протезування без будь-якого дискомфорту для пацієнта.

Зубна коронка – це штучний зубний елемент, що прикріплюється до реального зуба з метою відновлення його форми, функції та зовнішнього вигляду. Коронка накладається на зуб і повністю покриває його, захищаючи від подальшого пошкодження. Коронки можуть виготовлятися з різних матеріалів, таких як метал, кераміка, комбіновані матеріали тощо, залежно від вимог індивідуального випадку.

Зубні коронки використовуються в лікуванні зубних захворювань, таких як карієс, відколи зуба, або якщо зуб був пошкоджений через травму або іншу причину. Крім того, коронки використовуються для косметичних цілей, якщо пацієнт бажає відновити форму або колір свого зуба. Перед встановленням зубної коронки необхідно пройти консультацію зубного лікаря, який допоможе підібрати оптимальний варіант коронки для вашого випадку.

Як відбувається фіксація коронки

Як клей для коронок використовується особливий цемент. Існують різні види цементу, які вибираються в залежності від того, чи ставиться тимчасова або постійна коронка, а також з якого матеріалу вона зроблена. Цемент повинен мати ті ж оптичні характеристики, що і протез за його структурою. У кожному конкретному клінічному випадку стоматолог вибирає оптимальний матеріал. Цемент, що застосовується для фіксації протезу, є абсолютно безпечним для тканин, з якими він стикається.

Щоб закріпити коронку за допомогою цементу, зуб потрібно сточити на потрібну товщину. Потім коронка обережно обробляється цементом і вставляється в зуб. При цьому протез має стояти так само, як і на попередніх примірках. Надлишки цементу, що з’явилися біля основи протезу, видаляються в обов’язковому порядку, поки не відбулося застигання. Недостатньо ретельна обробка від залишків цементу спричиняє травматизацію ясен. Після завершення процедури цемент опромінюється особливим світлом для застигання та остаточного закріплення коронки. Пацієнт може відчувати стягнутість зубів, це почуття минає через 40 хвилин. Дискомфорт та побілення в районі ясен також пройдуть через 10 хвилин.

Після грамотної фіксації цемент захищає від попадання вологи та їжі під коронку. Він відрізняється високою міцністю та оберігає зуби від появи карієсу, виділяючи фтор. Правильна фіксація дозволяє коронці прослужити десятиліття. Постійний цемент настільки міцно тримає протез, що зняття коронки можливе лише за допомогою спеціального апарату або розпилювання.

Що робити, якщо коронка випала

Питання, чим приклеїти зубну коронку, стоїть як ніколи гостро, якщо протез раптово випав. Це може статися з різних причин, наприклад через нещільне прилягання коронки до зуба. Часто коронка випадає при вживанні їжі. У таких випадках не слід панікувати. Перше, що потрібно зробити, — зберегти коронку. Її потрібно промити та помістити у прохолодне безпечне місце. Після цього варто зв’язатися зі своїм стоматологом, щоб повідомити про проблему та призначити прийом. Важливо не затягувати відвідування лікаря, тому що якщо протез не помістити назад якнайшвидше, зуб здатний зруйнуватися або зрушити.

До прийому лікаря рекомендується спробувати вставити коронку назад. Якщо протез не фіксується надійно, в аптеці є у продажу зубний цемент, який допоможе у цій справі. Щоб вставити коронку, потрібно акуратно очистити її разом із зубом, скориставшись зубною щіткою. Далі необхідно висушити зуб і протез, протерши їх стерильною марлею. Потім на коронку наноситься невелика кількість стоматологічного цементу. Після фіксації коронки слід обережно стиснути щелепу. Протез не повинен заважати і бути вищим за решту зубів. Якщо все зроблено правильно, коронка буде відчуватись так само, як до її випадання. Після цього потрібно видалити зайвий цемент з ясен і зуба і дочекатися застигання.

Для приклеювання коронки в жодному разі не можна користуватися побутовим клеєм. Якщо протез втрачено, пацієнт може змастити зубним цементом верхівку зуба для полегшення дискомфорту. Але краще якнайшвидше потрапити на прийом до лікаря, він встановить коронку на місце.